Jeżeli wybieracie się do Rumunii na dłużej, np. na Erasmusa, ten artykuł jest przeznaczony dla Was. Warto wiedzieć, jak uzyskać zniżki studenckie w każdym kraju i że w Rumunii ten system jest wyjątkowo skomplikowany.

Po pierwsze, uniwersytet, do którego przyjedziecie, powinien przygotować dla Was następujące dokumenty: rumuński indeks – Carnet de student, legitymację studencką, która upoważnia Was do zniżek na transport – Legitimaţe de student pentru reducere transport i najważniejszą (!) książeczkę z kuponami na przejazdy kolejowe – Carnet Cupoane. 

Po drugie, zapamiętajcie, że jeżeli będzie wam brakowało choć jednego z nich, to nie otrzymacie pełnych zniżek na transport!

Rumuński system działa następująco: student, który przyjeżdża na wymianę podlega takim samym prawom jak student rumuński. W praktyce oznacza to, że jeżeli nie zostaniecie odpowiednio wcześniej zgłoszeni przez uczelnię jako przyszli studenci, Ministerstwo Edukacji (Ministerul Educaţiei Naţionale) nie przygotuje dla Was karnetu z kuponami na przejazdy koleją. Jest to ważne, ponieważ jego wyrobienie w trybie pilnym, nie jest, niestety, możliwe.

Należy zatem zadbać, żebyście otrzymali pełny zestaw dokumentów. Właściwie jest to obowiązek uczelni, ale najlepiej napisać do Waszego koordynatora Erasmusa i poprosić, żeby zatrzymał dla Was Carnet Cupoane. Będziecie mieć wtedy pewność, że jeżeli nawet książeczki ze zniżkami będą się kończyć, to macie pierwszeństwo jej otrzymania.

Carnet Cupoane daje Wam możliwość zakupienia biletu kolejowego pociągów państwowych (CFR) w II klasie z 50% zniżką. Bez książeczki, tylko z legitymacją studencką, otrzymacie rabat 25-30%, w zależności o tego, jakim rodzajem pociągu będziecie jechać. Istnieją również zniżki dla osób, które kupią bilet wcześniej:

  • 13%, gdy bilet zostanie zakupiony ponad 21 dni przed podróżą
  • 10%, gdy bilet zostanie zakupiony od 11 do 20 dnia przed podróżą
  • 5%, gdy bilet zostanie zakupiony od 6 do 10 dnia przed podróżą.

Warto mieć ze sobą w pociągu wszystkie dokumenty, również indeks, ponieważ kontrolerzy czasem go wymagają. Pamiętajcie również, żeby wszystkie papiery miały pieczątki uczelni, na której studiujecie, bo jest to bardzo gorliwie sprawdzane.

Uwaga! Książeczka z kuponami ma swój unikalny kod nadany przez ministerstwo i Wasz numer legitymacji, więc nie pożyczajcie jej znajomym, bo i tak nie otrzymają zniżek. Nie próbujcie również kupować biletu na legitymację kolegi, w pociągu i tak zostanie to dokładnie sprawdzone.

Czytaj także:

Transport w Rumunii
Smakowite punkty na mapie Bukaresztu, cz. 1
Smakowite punkty na mapie Bukaresztu, cz. 2 
Smakowite punkty na mapie Bukaresztu, cz. 3