Historia Sycylii to historia Etny – największego czynnego wulkanu w Europie. Mieszkańcy wyspy od stuleci walczą z żywiołem, który wielokrotnie niszczył ich domy, miejsca pracy, a także infrastrukturę. Wulkan ten działa jak podstępna choroba, która ujawnia się nagle, a potem wycofuje i pozwala pacjentowi żyć.

W tym wypadku pacjentem jest cała wyspa, zaś lekarzem najnowsza technologia i turystyka. Sycylia jest pod całodobową obserwacją Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w Katanii, który odnotowuje wewnętrzne wstrząsy olbrzyma co kilka dni. Erupcje wulkanu zdarzają się rzadziej, co pozwala turystom na bezpieczne podziwianie obiektu. Zdarza się również, że podróżnicy mogą podziwiać wybuch wulkanu z pewnej odległości. Są to tzw. kontrolowane wybuchy, ponieważ wiadomo, kiedy nastąpią i z jaką mocą.

S5002607

Wędrowanie po Etnie jest dosyć bezpieczne, choć trzeba się do niego dobrze przygotować. Najlepiej wziąć ze sobą ciepłe ubranie i nałożyć trekkingowe buty (istnieje możliwość ich wypożyczenia na dole). Rifugio Giovanni Sapienza (Etna South) to miejsce, z którego wyruszacie. Stąd na szczyt możecie wybrać się pieszo (ok. 4 h w jedną stronę) lub wjechać kolejką w wysokie partie wulkanu, skąd czeka was jeszcze dwugodzinna wędrówka do największego krateru (ok. 800 m w górę). UWAGA! Podjazd samochodem terenowym i kolejką kosztuje 60 EUR!, więc bardziej opłaca się wcześniej wstać i zdobyć wulkan na piechotę;)

S5002593

Pamiętajcie, że Etna to bardzo wysoka góra i pogoda zmienia się tu z minuty na minutę! Oznacza to, że pogodny dzień może zmienić się w zimowy w ciągu chwili, i że należy zapomnieć o sycylijskim upale nawet, gdy będziecie chodzić tylko po niżej położonych kraterach (szczególnie popularne są 2 – najmniejszy i średniej wielkości).

A gdy znudzi się wam już wędrowanie, to warto spróbować oferowanych przez sprzedawców, na zboczu Etny, miodu i kremów (szczególnie polecam pistacjowy!), a szukającym mocnych wrażeń dreszczyku dostarczy likier Fuoco dell’Etna, produkowany właśnie tutaj.

S5002600

Czytaj także:

Taormina
Noto